Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Produkty: 0
Suma: 0,00 zł
Wyszukaj książkę:
Jesteś tutaj:   Katalog / Historia / Drakula, wampir, tyran czy bohater?
 

Drakula, wampir, tyran czy bohater?

Cena: 29,90 zł
Ilość:
Wyślemy w ciągu 48h
Koszt dostaw:

Poczta Polska: dostawa gratis!
Kurier: 13 zł
ISBN: 978-83-7177-992-3
Indeks katalogowy: 732305
Ilość stron: 171
Oprawa: miękka
Data premiery: 2013-10-08
Format: 145x205 mm
Wydanie: pierwsze
Język wydania: polski
Rok wydania: 2013
Niezwykle barwna i bogata w informacje, zdjęcia i mapy, pełna historycznych i popkulturowych odniesień książka, którą przeczytasz z przyjemnością.
 

Historyczny Drakula nie był wampirem, nie był też inspiracją dla stworzenia tej postaci, a jednak legenda wołoskiego hospodara i węgierskiego wampira zrosły się już ze sobą na tyle silnie, że stworzyły nową legendę, która zakorzeniła się w powszechnej świadomości.

Podróżując po kartach książki „Drakula. Wampir, tyran czy bohater?” dowiemy się w jaki sposób Sekler, czyli Węgier Drakula został… Rumunem. Usłyszymy o heroicznej walce z Turkami, o Cyganach, których Wład Palownik zmusił do zjedzenia swoich przywódców, o beretach przykuwanych gwoździami do głowy oraz o kochankach Włada, które kończyły swój żywot z rozciętymi brzuchami. A wydawało się, że to tylko legenda…

Ilona Czamańska niezwykle barwnie przybliża fenomen Drakuli we współczesnym świecie, zwłaszcza w Rumunii, w której mieszają się postaci historycznych Drakulów: Włada Dracula i Włada Palownika z wampirem. Odczarowuje krwiopijcę, ukazując rzeczywiste i rzekome źródła inspiracji Brama Stokera – twórcy najpopularniejszego na świecie wampira.

Recenzje:
Czy Wład był krwawym despotą, czy też raczej surowym ale sprawiedliwym władcą, który wykorzystywał metody brutalne, ale w średniowieczu powszechnie akceptowane? Odpowiedzi szukajcie na kartach książki, choć z góry ostrzegam, że nie jest ona jednoznaczna. W tym miejscu powinienem umieścić ostrzeżenie jakie zwykle widzimy na dziale monopolowym. Otóż historyczny Wład Palownik nie był miłym gościem. Nawet jeśli część jego wyczynów jest tylko kronikarską fantazją, czytanie o nich jest zabawą dla dorosłych. Czapki przykuwane gwoździami do głów, pogrzeby urządzane za życia czy nabijanie na pal to tylko część z wymyślnych i okrutnych praktyk, które przewijają się przez karty książki.

Całą recenzję możecie przeczytać na portalu na wschód.

Wampiry, złowrogie postacie z legend, które w dawnych czasach budziły lęk, dziś stały się ikoną popkultury za sprawą chociażby takich produkcji jak Saga Zmierzch czy Underwold. Hollywoodzcy producenci powinni być wdzięczni Bramowi Stokerowi, twórcy legendarnego Drakuli, za wprowadzenie na salony złowrogich postaci, na których mogą zarabiać miliony. Jak się ma się jednak pierwowzór Drakuli do współczesnych wzorów? Najkrócej rzecz ujmując wampir a Dracula to dwie różne historie.


Autorem recenzji jest Maciej Łacina. Zapraszamy do lektury całości na Portalu Przez Historię.

Nie brak również w książce odniesień do współczesności. Autorka opisuje bowiem marketingowy wymiar postaci wampira Drakuli. Wspomina m. in. o kontrowersyjnej metodzie przyciągnięcia turystów, jaką jest umieszczenie w ruinach twierdzy w Poenari manekinów wbitych na pal. Podaje również przykład przeniknięcia przemysłu turystycznego do cerkwi. Według zamieszczonych w książce informacji odwiedzenie i sfotografowanie rzekomego grobu Włada Palownika w Snagov kosztuje tyle, co pobyt w dobrym hotelu. Dla zainteresowanych miejscem Drakuli w literaturze polskiej również znajdzie się w książce Ilony Czamańskiej kilka wskazówek. Autorka poświęciła bowiem osobny rozdział na przedstawienie pokrótce najważniejsze powieści mające w sobie wątek wampiryczny związany z Drakulą.

Pisze Daria Czarnecka. Zapraszamy do lektury całej recenzji na Portalu Historykon.

Książka, choć zawiera wiele informacji historycznych, nie stroni także od wątków sensacyjnych, w które obfitowała legenda Palownika, dająca podstawy pod rozwinięcie się opowieści o transylwańskim wampirze. Autorka opisuje tortury, jakim hospodar wołoski poddawał bojarów, ich rodziny, kupców, a nawet kobiety i dzieci. Ulubionym przez Tepesa sposobem na pozbawienie kogoś życia było wbicie go na pal. Książę miał zwyczaj ucztować w otoczeniu swoich ofiar. Mężatki i wdowy surowo karał za cudzołóstwo, choć sam nie dochowywał wierności małżeńskiej. Czamańska wyjaśnia także rzecz podstawową dla późniejszych opowieści o Drakuli – Wład Palownik nie mógł przekształcić się w wampira, ponieważ pochowano go bez głowy. Osoby, które zechcą zapoznać się z omawianą publikacją, dowiedzą się m. in jak hospodar wołoski zareagował na odmowę zdjęcia turbanów przez Turków czy jakie atrakcje pozwalały mu zabić nudę podczas niewoli.

Kinga Gąska - Pro Arte
Całość można przeczytać tutaj.
Kontakt

Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.
ul. Fredry 8
61-701 Poznań

Sekretariat:                      Dział handlowy:
tel. 61 853 99 10             tel. 61 853 99 23
fax. 61 853 80 75

Jesteśmy na

All rights reserved 2013 Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.