Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Produkty: 0
Suma: 0,00 zł
Wyszukaj książkę:
Jesteś tutaj:   Katalog / Historia / Dawid, król Izraela
 

Dawid, król Izraela

Cena: 44,90 zł
Ilość:
Wyślemy w ciągu 48h
Koszt dostaw:

Poczta Polska: dostawa gratis!
Kurier: 13 zł
Tłumaczenie: Mateusz Fafiński
ISBN: 978-83-7177-909-1
Indeks katalogowy: 732326
Ilość stron: 316
Oprawa: twarda
Data premiery: 2014-05-07
Format: 150x210 mm
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Rok wydania: 2014
 

Poprzez dokładną analizę biblijnych tekstów, historii starożytnej i niedawnych odkryć archeologicznych, Steven L. McKenzie udowadnia, że Dawid był człowiekiem z krwi i kości. Ten Dawid to nie jest pokorny pasterz, który zabił Goliata i został królem. To uzurpator, cudzołożnik i morderca. McKenzie pokazuje, że początkowa opowieść o skromnym, niewinnym bohaterze jest myląca – „pasterz” to metafora „króla”, a Dawid pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny. McKenzie uzasadnia także, że zdobycie przez Dawida władzy, tradycyjnie przypisywane jego popularności i boskiemu błogosławieństwu, było w rzeczywistości rezultatem kampanii terroru i serii zabójstw. Dawid, tworząc prawdziwą bliskowschodnią monarchię, był agresywnym przywódcą, sprytnym politykiem i bezwzględnym wodzem. W czasie jego skandalicznych rządów ważne osobistości, które stały mu na drodze, umierały w sprzyjających i tajemniczych okolicznościach. Nie oszczędzono nawet jego synów. Historia Dawida, jak pisze McKenzie, „to współczesna opera mydlana, w której pełno seksu, przemocy i walki o władzę”.

Recenzje:
Przemysław Mazur Histmag.org

Autor, przyjmując układ chronologiczny, prezentuje postać przyszłego króla zjednoczonego Izraela i przybliża kolejne etapy na jego drodze do władzy: od pozbawionego szans na dziedziczenie potomka liczącego się rodu z okolic Betlejem, poprzez nadwornego grajka na dworze Saula, niefortunnego spiskowca, watażki z pogranicza pustyni Negew, najemnika w służbie Filistynów, przywódcy najliczniejszego klanu plemienia Judy i w końcu monarchy z trudem scalonego królestwa. Z prezentacji McKenziego wyłania się postać dalece różna od pomnikowych wizerunków (jak chociażby tego w Zamościu). Bezwzględny, przebiegły gracz konsekwentnie dążący do obranego przezeń celu, ale też człowiek z pewną wizją, za sprawą której na niemal stulecie udało się zjednoczyć wszystkie dwanaście plemion wywodzących się od Jakuba/Izraela. Od pewnego momentu (tj. od chwili omawiania obecności Dawida na dworze Saula w Gibea) całość czyta się niczym rasowy thriller polityczny. Równocześnie autor ani na chwilę nie oddala się od materiału źródłowego, co o tyle nie dziwi, że mnogość szczegółów zawartych w przekazie biblijnym wydaje się wystarczającą podstawą do poszukiwań historycznego Dawida.
Polecane tytuły:
Kontakt

Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.
ul. Fredry 8
61-701 Poznań

Sekretariat:                      Dział handlowy:
tel. 61 853 99 10             tel. 61 853 99 23
fax. 61 853 80 75

Jesteśmy na

All rights reserved 2013 Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.