Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Produkty: 0
Suma: 0,00 zł


Znamy wyniki II edycji konkursu reporterskiego!

Znamy wyniki II edycji konkursu reporterskiego!


11 stycznia jury konkursu w składzie: Monika Długa, Magdalena Kicińska, Cezary Łazarewicz, Kamil Bałuk i Adrian Stachowski odbyło posiedzenie, podczas którego została wybrana laureatka II edycji konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego – Wiktoria Michałkiewicz za projekt reportażu „Dobre intencje. Reportaże o szwedzkim nacjonalizmie.”

Kiedy we wrześniu minionego roku trwały wybory parlamentarne w Szwecji, nawet ci, którzy na co dzień nie śledzą meandrów szwedzkiej polityki, z niepokojem patrzyli najpierw na sondażowe, a potem faktyczne wyniki jednego ugrupowania – narodowo-konserwatywnej partii Szwedzkich Demokratów. Nie bez powodu: także w Polsce, jak w wielu innych krajach w Europie, do głosu dochodzą idee kwestionujące liberalny porządek.

Wiktoria Michałkiewicz chce w swojej książce odtworzyć proces, który poprowadził do wzrostu poparcia dla idei narodowych wśród Szwedów. Sięgając do historii Szwecji, autorka stawia sobie za cel wyjaśnienie, jak dziedzictwo idei „Domu Ludu” łączy się z dzisiejszymi wydarzeniami w tym kraju – i ideowym niepokojem, który go ogarnia. Okazuje się, że jego źródeł można szukać dużo wcześniej, niż się wydaje.

Wiktoria Michałkiewicz, od lat zajmująca się Szwecją i szwedzkim nacjonalizmem także naukowo, chce w swojej książce połączyć dwie perspektywy – opowieść o historii i bardziej współczesną, opartą na rozmowach z politykami i zwolennikami Szwedzkich Demokratów. Wiktoria Michałkiewicz – dziennikarka, kulturoznawczyni, filolożka. Jako reporterka i tłumaczka publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „National Geographic”, „Podróże” i „Focus Historia”. Pracuje nad doktoratem poświęconym odradzającemu się w Szwecji nacjonalizmowi.

Publikacja książki Wiktorii Michałkiewicz planowana jest na rok 2020.


Kontakt

Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.
ul. Fredry 8
61-701 Poznań

Sekretariat:                      Dział handlowy:
tel. 61 853 99 10             tel. 61 853 99 23
fax. 61 853 80 75

Jesteśmy na